Sukienkový príbeh

Ako sukienky vznikajú?

Pre seba som si už ušila v živote zopár sukní. No šiť pre cudzie ženy, ktoré som nikdy nevidela a neviem, kým a čím sú v živote a ako fungujú, to je už úplne iná káva. Toho som sa trochu zľakla, či dokážeme spolu s krajčírkou Alenkou splniť nároky všetkých Princezien, Víl, Čarodejníc, Bohýň... ale aj úplne normálnych žien, ktoré ešte netušia, že nimi môžu byť.

Tak som to vzala z iného konca a začali sme sa s nimi hrať a tvoriť akoby boli pre nás samotné. Vtedy, keď sme princezny, Víly, Čarodejnice aj Bohyne.

Do obchodu s látkami nejdem len tak, keď mi náhodou vyjde trochu času. Sú to pre mňa vždy plánované rituály radosti a nadšenia, z ktorých čerpám do ďalšieho nakupovania. Mám 3-4 veľmi obľúbené obchodíky na Slovensku, 4 v Turecku a 2 v Rakúsku, kde nakupujem vždy osobne, nie cez eshop.  Teším sa na to ako malé dievčatko, ktoré ide do čarovného sveta, kde sa k nemu prihovárajú látky, aby ich vzalo domov a vyčarilo z nich nádherné sukničky.  Keď vojdem do obchodu s látkami, vonkajší svet prestane existovať. Po pár minútach prichádza k tichej komunikácii medzi mnou a látkami, ktoré chcú so mnou odísť. Niekedy sú to naozaj náročné a zdĺhavé rozhovory už len v mojej hlave, ktorá chce zostať za každú cenu v realite a stanovenom limite, ktorý mám na nákup. Moje srdce si ale hovorí svoje a vo väčšine prípadov vyhráva.

Napríklad, keď ideme z nákupov s mojim mužom domov autom, ktorý je mimochodom veľmi trpezlivý, tak sú látky vždy pri mne. Počas cesty sa s nimi zbližujem, hladkám ich, v mysli aj tvorím a kombinujem, fotím a fotky posielam nielen klientkám, ale aj Alenke. Doma ich vždy periem v eko pracích géloch, alebo s pracím eko „vajíčkom“. Látky sú vtedy všade. Sušia sa na každej garníži, v každej izbe. Ako postupne schnú, tak ich žehlím, hladkám a skladám na kôpku, ktorú odnesiem k Alenke do jej krajčírskeho kráľovstva.

A u nej to pokračuje. Vyberie si látku a začne sa ďalšia etapa. Alenka sa krúti okolo pracovnej dosky, obracia, prekladá, skladá, aby všetko krásne pomerala, nastrihala a mohla šiť. Má už svoje „grífy“ a „finty“ ako na to, aby boli sukne krásne vypracované  nielen zvonka, ale aj zvnútra. Jej práca je perfektná so zručnosťou a precíznosťou majstra. Mám veľkú radosť, že ich šije práve ona, ktorá je mi blízka a rovnako ako ja,  vkladá do sukienok svoje srdce.

Každá sukienka, ktorú ušijeme je jedinečná - originálna. Aj keď je ušitá z rovnakej látky, celkom určite má iný pás a lemujúcu stužku, alebo krajku.

Pri nákupoch v Turecku sme „náhodou“ objavili 4 poschodovú galantériu, kde sme sa zdržali skoro 2 hodiny, lebo som od radosti nevedela čo skôr. Tak sme u Alenky v dielničke zriadili 2 police iba na saténové stužky, háčkované krajky, prámiky, ktoré používame na dozdobovanie sukienok.

JÚLIA

Srdce dizajnu sukienok LoveJuly.

Predtým som naozaj netušila, prečo ženy nosia dlhé sukne a už vôbec by som nepripustila, že ich budem nosiť aj šiť. Nerozumela som ich pocitom a nechápala situácie, keď sa v nich premieňali na nádherné ženské bytosti. Porozumela som im až keď som si sama obliekla dlhú sukňu. Pochopila som aké to je, keď sa mi suknička jemne vlní okolo nôh. Ako sa mi skráti krok a zjemnia pohyby.

Som žena činu, neustále v pohybe. Tornádo, ktoré svojim nadšením dokáže strhávať všetko okolo seba. Stále niečo robím. Tvorím, píšem, učím seba aj ostatných, terapiami pomáham každému, niekedy stačí len „písknuť“.  Pomaly už ale začínam chápať, že niekedy treba aj „vypnúť“ a oddýchnuť si (zatiaľ naozaj veľmi pomaly).

Predstavte si napríklad, že máte 100 sukní a nikoho, kto by si ich kúpil. Vtedy som dostala nápad a začala robiť dnes už známe skúšačky. V tom čase to bola tak trochu „z núdze cnosť“, ale dnes si to už ani ináč neviem predstaviť.

ALENKA

Kreatívna duša a hlavná krajčírka LoveJuly sukienok

Kreatívna duša. Jej tvorivosť nemá obdoby. Vie urobiť asi všetko na svete. Dokáže vyrobiť skrinky do spálne, nadstavce na kuchynskú linku, perinák, vie krásne pliesť (naučila aj mňa), vyšívať, zamiesiť cesto s jedinečnou ingredienciou LÁSKOU (naučila aj mňa), piecť úžasné koláče a zákusky (ktoré sama nemôže jesť), vytvárať úžasné mandaly na kockovaný papier len s ceruzkou a kružidlom, robiť prácne a nádherné korálkami vyšívané náramky (vyrobiť 1 náramok trvá 3-5 hodín) a chvalabohu vie aj perfektne šiť.

Okrem toho má úžasné vlastnosti, ktoré sa v spolupráci so mnou veľmi hodia. Oplýva trpezlivosťou – nechá ma vychladnúť, keď som premotivovaná a „nažhavená“ nápadmi a chcem ich v tej sekunde aj realizovať. Je nekonfliktná, keď prídem ako „tajfún“, že ušitá suknička je dlhšia, kratšia, širšia. Je vždy ochotná, chápavá, lojálna, empatická a hoci je už na dôchodku, len teraz sa učí hovoriť NIE. Jednoducho povedané - Alenka je POKLAD. Skrátka, bez nej by sukničky neboli.

Zhrnuté a podčiarknuté

Pred nedávnom ku mne prišla na terapiu moja klientka Lucka a spýtala sa ma zaujímavú otázku: „Juli, prečo sa v sukienke od teba cítim inak ako v ostatných?“

Spozornela som a mysľou mi behali rôzne myšlienky. Pýtam sa: „Ako inak?“

„Cítim sa v nej krásne a výnimočne.“ A tak som jej začala hovoriť ako sukienky vznikajú a prečo sa v nich môže cítiť inak.

V sukničkách od nás sa naozaj môžete cítiť inak. Tak ako ma kedysi Alenka učila piecť koláče a pridávať do nich pri miesení nenahraditeľnú ingredienciu Lásku, tak je to aj so šitím sukienok. Od nákupu až po skúšačku či tvorbu eshopu nerobíme preto, že musíme, ale preto, že nás to teší, máme z toho radosť  a šijeme ich s nadšením a LÁSKOU.

Príďte nielen nakuknúť na sukienky, ale si ich aj vyskúšať v príjemnom prostredí a magickej ženskej atmosfére.